Mä oon vasta 17-vuotias, mutta läpi käynyt MONIA erilaisia dieettejä sun muita.
Olin viisi vuotias, kun sairastin aivoverenvuodon ja sen jälkeen painoni on noussut hallitsemattomasti.
Painavimmillani olen painanut noin 120 kiloa ja tällä hetkellä painoa on vieläkin runsaat 105 kiloa.
Olen koittanut mm. Karppausta ja Atkinsin dieettiä.
Karppaus ei toiminut minulla alkuunkaan vaan heti parin ensimmäisen päivän jälkeen sain aivan käsittämättömän migreenin joka kesti useita päiviä.
Atkinsin dieettiä noudatin hieman vajaa kuukauden ja sen aikana painoni putosi 3-5 kiloa. Lopetin sen, koska se ei sopinut silloiseen elämäntilanteeseen.
Pidin vähän “taukoa” laihduttamisessa tuon atkinsin jälkeen ja paino nousi (tai ei noussut mutta nesteitä kertyi) reilu 2 kiloa.
Nyt mä oon kuitenkin loppullisesti päättänyt, että pudotan painoni ilman mitään erikoisempia dieettejä joissa tarvii nähdä nälkää.
Mä päätin, että mä urheilen ja kuntoilen + syön terveellisesti.
Urheilusta on tullu mulle tosi tärkeetä ja mä oikeesti haluan urheilla, koska siitä tulee hyvä olo. Nesteet lähtenyt huimasti liikkeelle, viimeisen kahden päivän aikana lähteny 1,6 kiloa.
Mun vinkkini on, että juokaa PALJON vettä ja liikkukaa niin saatte nesteitä pois ja sit vasta alkaa ne läskit lähtemään. 🙂
Mutta ei kuitenkaan niin, että pakotat ittes lenkille tai jotain vaa harrastakaa sellasia lajeja mitkä on teille mieluisia ja kehitelkää aina jotain uutta.
Ulkona on paljon portaita esim “porrasjumpalle”, on kaiken maailman korokkeita ja nurmikkoa. Hyödyntäkää luontoa, kun on kesä!
Tsemppiä kaikille painon kanssa kamppaileville! 🙂
July 19
Näin se tapahtuu!
0 comments